InfoNu.nl > Eten en Drinken > Diversen > Noten zijn gezonder dan veel mensen denken

Noten zijn gezonder dan veel mensen denken

Noten zijn gezonder dan veel mensen denken Noten bestaan voor 80% à 90% uit onverzadigde vetten. Deze vetten verlagen het cholesterolgehalte. In de meeste noten zitten: vitamines, eiwitten en mineralen, wat ze erg gezond maakt. Maar welke noten zijn nou eigenlijk het beste om te eten en zijn er nog bepaalde eisen aan de noten om zo gezond mogelijk te zijn?

Waarom zijn noten gezond?

Bijna alle noten bestaan voor 80 à 90% uit onverzadigde vetten. Onverzadigde vetten verlagen het cholesterolgehalte en verkleinen daarmee de kans op cholesterol gerelateerde problemen zoals hart-en vaatziekten. Noten zijn een bron van eiwitten, vitamines en mineralen zoals magnesium, zink, kalium, calcium, koper, ijzer en selenium. Ook bevatten zij een essentieel vetzuur genaamd alfa-linoleenzuur. Ons lichaam heeft dit vetzuur beslist nodig maar is niet in staat dit zelf aan te maken. Noten zijn ook zeer goed voor ons zenuwstelsel, de hersenen, bloedvorming en de stofwisseling.

Noten zijn een goede vervanging voor vlees. Mensen die vegetariër zijn of te weinig vlees eten krijgen sommige benodigde voedingsstoffen niet binnen die je met het eten van noten als alternatief toch opneemt. Om optimaal van alle voedingsstoffen uit noten gebruik te maken is het belangrijk dat je ze zo puur mogelijk eet, dus ongebrand en ongezouten.

Enkele bekende soorten noten in detail

Walnoot

Walnoten zijn rijk aan mineralen en vitaminen en hebben enkele geneeskrachtige eigenschappen. Mensen met stofwisselingsproblemen of verstopping doen hier dagelijks hun voordeel mee door regelmatig walnoten te eten. De walnoot kan ervoor zorgen dat de darmfunctie gestimuleerd wordt. Walnoten bevatten veel beschermende vetten die de bloedvaten en het hard soepel en gezond houden. Zelfs mensen die geen vet verdragen kunnen matig walnoten eten zonder hier last van te krijgen. De aanbevolen dagelijkse hoeveelheid ligt op ongeveer 30 gram ( 6 á 8 stuks ongeveer)

Cashewnoot

Cashewnoten zijn de meest favoriete noten. De noot is zoet en olieachtig, deze noot voelt altijd vet aan. Er zijn maar liefst 2 roosterprocessen nodig om hem uit zijn harde schil te krijgen. De cashewnoot is familie van de pistache en mango en groeit aan een cashewappel die ook eetbaar is. Als je voor gezonde vetten gaat kun je beter voor een andere soort noot kiezen.

Hazelnoot

De hazelnoot bevat veel proteïnen, complexe koolhydraten, vitamine E, ijzer, calcium en vezels. De hazelnoot bevat weinig sodium en suiker. 80% van de vetten in deze noot zijn onverzadigd en het bevat helemaal geen cholesterol

Amandel

Bij amandelen is het belangrijk dat je er niet teveel van eet. Een handje per dag moet zeker voldoende zijn. De amandel bevat veel gezonde onverzadigde vetten. In deze vetten zit ook veel energie. Het blijft belangrijk om je calorie-inname goed in de gaten te houden zodat je niet ongewild in gewicht gaat toenemen. Voor mannen is de dagelijkse hoeveelheid gemiddeld 2.500 kcal en bij vrouwen is deze 2.000 kcal

Voedingswaarde per 100 gram

De tabel geeft de hoeveelheid energie, de hoeveelheid eiwit en natuurlijk ook de verschillende soorten vetten van enkele noten weer. Zoals de meeste plantaardig producten zijn alle noten cholesterolvrij.

VoedingsmiddelEnergieEiwitVet totaalVerzadigde vetzurenTrans vetzuren Enkelvoudige onverzadigde vetzurenMeervoudige onverzadigde vetzurenLinolzuur
(kcal)(g)(g)(g)(g)(g)(g)(g)
Amandelen (gepeld)59119,055,04,30,037,610,310,0
Cashewnoten62319,051,010,10,030,28,78,5
Walnoten70215,067,85,00,013,346,137,4
Hazelnoten70114,069,04,90,053,47,27,1
Pinda's62928,551,69,10,023,915,915,8
Pecannoten (gedroogd)6919,270,15,60,043,717,416,8
Bron: Nederlandse Voedingsmiddelentabel 2001
© 2012 - 2019 Weeswijzer, het auteursrecht (tenzij anders vermeld) van dit artikel ligt bij de infoteur. Zonder toestemming van de infoteur is vermenigvuldiging verboden.
Gerelateerde artikelen
Eet gezond met visEet gezond met visVis, schaal- en schelpdieren zijn gezond. Ze leveren eiwitten van hoge kwaliteit, goede vetten, vitamines en mineralen d…
Noten zijn gezondNoten zijn gezondEr wordt vaak onterecht gedacht dat noten dikmakers zijn en daardoor niet bij een gezonde levensstijl passen. Noten pass…
Noten in de voedingNoten in de voedingWe weten dat noten gezond zijn en dan hebben we het natuurlijk niet over de sterk gekruide nootjes bij de borrel, maar d…
De gezondste noten en zadenDe gezondste noten en zadenNoten zijn ideale vleesvervangers en daarom zeer geschikt voor vegetariërs. Hiernaast zitten noten en zaden vol met ijze…
Je cholesterol verlagen zonder medicijnenVeel mensen hebben een te hoog cholesterolgehalte. Wat houdt dit in en hun kun je het zonder pillen verlagen?
Bronnen en referenties
  • http://www.food-info.net/nl/national/ww-noten.htm
  • http://www.ishetgezond.nl/index.php/noten/zijn-walnoten-gezond
  • http://www.desmallekamp.nl/Waarom-walnoten-gezond-zijn.html
  • http://mens-en-gezondheid.infonu.nl/gezonde-voeding/44839-noten-zijn-gezond.html

Reageer op het artikel "Noten zijn gezonder dan veel mensen denken"

Plaats als eerste een reactie, vraag of opmerking bij dit artikel. Reacties moeten voldoen aan de huisregels van InfoNu.
Meld mij aan voor de tweewekelijkse InfoNu nieuwsbrief
Ik ga akkoord met de privacyverklaring en ben bekend met de inhoud hiervan
Infoteur: Weeswijzer
Laatste update: 04-07-2019
Rubriek: Eten en Drinken
Subrubriek: Diversen
Bronnen en referenties: 4
Schrijf mee!